הנה נושא שאני אוהבת במיוחד – זמן. ולהפיק יותר מהזמן שלי זה כמעט לייצר יש מאין.

ועל זה הפוסט – איך אני מצליחה כל פעם להפיק יותר מהזמן שעומד לרשותי. גם אם יש לי רק חצי שעה, רבע שעה, או יום קצר ורשימת משימות ארוכה מדי… מה הדברים הכי חשובים בעצם שצריך לדעת כדי לייצר עוד זמן אם אפשר להציג את זה ככה?

אז כמובן שגם על זה צילמתי וידאו מיוחד שמסכם לך את הדברים בצורה הכי תמציתית ומדויקת שיכולתי. נכון, אפשר לדבר על התנהלות עם הזמן ממיליון כיוונים שונים – אז הנה כיוון אחד מדויק, שתוכלי ליישם כבר עכשיו כדי לראות תוצאות.

אז מה הסוד בעצם להפיק יותר מהזמן שלך? אני מחלקת את זה לשני חלקים:

מה קורה לפני ומה קורה במהלך ביצוע המשימות.

לפני

– איך את מתכננת את הזמן שלך ומה את יוצקת לתוכו.
חשיבה קדימה עוזרת לך להבין מה חשוב, במה את רוצה להתמקד ואיפה לשים את המאמצים שלך. במיוחד כשיש לך זמן קצוב, הבחירה והתכנון הזה – מאוד חשובים.

– דד ליין קרוב יחסית למניעת מריחת זמן מיותרת.
נכון שיש כאלה שמתקשות בהערכת זמנים ושמות דד ליין קרוב מדי – אבל לא אליהן מופנה הסעיף הזה. אם את מאלה שקובעות דווקא תאריך רחוק, דעי, שלא משנה איפה תשימי את היעד, לאנשים יש נטייה למלא את הזמן העומד לרשותם. זו הסיבה שיש הרבה שדוחים ודוחים ובסוף עושים הכל ברגע האחרון… אפשר למנוע את זה בין היתר ע״י צמצום הזמן וקביעת דד ליין קרוב יחסית, אך בר השגה.

– מה חלונות הזמן שלך לביצוע המשימה.
זה גם עניין תכנוני. מי שלא מכירה את המושג ״חלון זמן״, הכוונה היא פרק הזמן שמוקדש לביצוע המשימה. זה יכול להיות שעה עד יום שלם – העיקר שתדעי מתי את יושבת על זה בלי לזרום מדי עם היום ולקפוץ מדבר לדבר.

– הכנה לפעולה עצמה.
סגירת קצוות לפני ונטרול כל מה שעשוי לשתות לך את הזמן – אלו פעולות ממש חשובות לפני שאת מתחילה לעבוד. זה ממש שווה את הכמה דקות האלה כי זה ירוויח לך זמן יקר אח״כ שיתבזבז על הסחות דעת וקפיצה ממחשבה למחשבה. כולנו מכירות את הטלפון שנכנס, המייל הבהול, את המחשבות שקופצות כי לא סגרת עם עצמך דברים וכו׳.

אחרי

– הדבר הכי חשוב – נוכחות!!!
דבר אחד בכל פעם. ותהיי מרוכזת בו! אין שום סיבה בעולם לג׳נגל… אשמח להראות לך איזה תרגיל נחמד בעניין הזה באחת ההרצאות שלי. יש לי ממש הוכחות – ג׳ינגול לא עובד. נוכחות בדבר אחד בכל פעם – כן.
זה חסך זמן רציני, הרבה יותר ממה שאת חושבת. ועוזר לסיים את המשימות בקצב שיא.

– ״שנייה תסיימי״
זה מה שאני אומרת לעצמי כשאני כבר עובדת על משהו ויש לי נטייה לקפוץ למשהו אחר שנזכרתי בו או משך את תשומת ליבי. אני מנסה כמה שיותר לסגור את המעגל ואת הפעולה שעשיתי באותו הרגע, לפני שאני קופצת. אני ממש אומרת את זה לעצמי בקול רם כדי לוודא שאני שארת במה שחשוב לי ולא נודדת…

– התלהבות וכיף!!!
אם זה לא יהיה כיף ואסבול לכל אורך הדרך, אני רק אחפש הזדמנויות להתחמק, אפילו בתת המודע, וזה רק יגרום לדברים להתארך, בעוד בהרגשה לא טובה. לא כיף פעמיים. אז תביאי שמחה והתלהבות גם לדברים לכאורה משעממים שאת ״חייבת״ לעשות (נניח הנהלת חשבונות…) ותראי איזה קסמים נפלאים קורים בהיבט ההספק והזמן שלך.

אלו דברים שלפעמים נשמעים מאוד בסיסיים, אבל רוב האנשים לא עושים אותם – ופה טמון ההבדל – בעשייה.
יש לך עוד רעיונות איך להפיק יותר מהזמן העומד לרשותך?
ממש אשמח לשמוע! כתבי פה בתגובות למטה מה את לוקחת או מה יש לך לתרום למאגר (:

ואם את רוצה לשמוע עוד סודות, כלים ורעיונות על זמן, מיקוד, אפקטיביות והתנהלות מאוזנת ומתוכננת, ממליצה לך בחום להצטרף לקבוצת ״המתכננות״ בפייסבוק. שם אני מעלה פעילויות, פוסטים ושאלות שיעזרו לך בדרך שלך.

נשתמע שוב בקרוב,

עדי