חודש ספטמבר הוא חודש מצוין להתעסק בבניית השנה החדשה. החגים שיוצרים עבורינו את ההפוגה, ראש השנה שמאפשר לנו לחוש תחושה של התחלה חדשה והאווירה שהכל אפשרי בשנה שעומדת להגיע – כל אלה ועוד, אלו סיבות ממש טובות לעשות את העצירה הזו ולתכנן את השנה שמתחילה.

רגע לפני שאנחנו נשאבות חזרה לשגרה ושוכחות בכלל להסתכל קדימה, מעלה את הפוסט הזה כדי לעזור לכן לקצר את הדרך ולעשות סדר בראש ובעסק אם עדיין לא עשיתן זאת. כי הבעיה הכי גדולה היא שברגע שמתחילה השנה, השגרה והשוטף , שוטף כל חלקה טובה במחשבות שלנו ואז אין לנו פנאי או כמעט יכולת לעצור, להתבונן וליצור את מה שאנחנו באמת רוצות ליצור לנו בשנה הקרובה.

אני יכולה לשתף שאני עשיתי את התכנון וההתכווננות שלי לשנה הקרובה בתחילת החודש, וכבר במהלך החודש קרו כמה דברים מופלאים שלא האמתי שיתגלגלו כ״כ מהר! זה היה פשוט מדהים!

את העקרונות הבאים לימדתי בסדנת ״מתכננות שנה״ הפרונטאלית שהתקיימה בתחילת החודש.

עקרונות שברגע שעוקבים אחריהם, הכל מתחיל להיות הרבה יותר פשוט וברור בכל הנוגע לתכנון. כי תכנון הוא לא משהו מסובך באמת. אין צורך אמיתי לתכנן כל פסיק ושבוע במהלך השנה הקרובה, אין צורך להשתגע, כי זה לא עובד בצורה הזו.

הדברים כ״כ דינאמיים היום ומשתנים מהר, בקצב גבוה, כך שמה שאנחנו צריכות באמת זו היכולת לתכנן וגם לשמור על הגמישות. והנה השלבים לעשות זאת. רגע לפני הסעיפים, וידאו קצר מהסדנה האחרונה שיעזור לך… על המיתוס הכי גדול על תכנון:

6 השלבים ליצירת תוכנית שנתית שממש תהני ממנה (ותממשי!):

1. חזון וערכים – לפני שצוללים אל תוך היעדים, מטרות או רצונות, בואו נסתכל רגע מה הערכים שלנו ולאן אנו שואפות להגיע. התבונני בדברים שאת ממש נהנית לעשות, בדברים שמדליקים אותך, בחיים שאת רוצה ליצור לעצמך. לאן החזון שלך לוקח אותך? איזה ערכים בולטים מתוכו? יצירתיות? אותנטיות? כיף? משפחתיות? דברים אחרים?

שבי לכתוב לך את היום האידיאלי שלך עוד שנה מעכשיו ורשימת הערכים הבולטים שלך ותראי מה עולה. אלו יהיו המצפנים שלך בזמן בניית התוכנית השנתית ויעזרו לך לקבל החלטות אם משהו צריך להיכנס ומתי.

2. רשימת החלומות – עכשיו אחרי ששמת את הבסיס, זה הזמן לכתוב את כל החלומות, יעדים, מטרות, , רעיונות, שאיפות ורצונות שלך לשנה הקרובה. כל אחת נותנת לדברים האלה שם אחר ואצל כל אחת הרשימה שונה. רצוי מאוד שהרשימה הזו תכיל עמודה לסעיפים עסקיים, עמודה לסעיפים אישיים ועמודה לסעיפים כלכליים. חשוב להתייחס לכל מישורי החיים.

3. טיפול בפחדים – לפני שניגשים לסידור כל החלומות האלה לאורך השנה הקרובה, חשוב רגע לענות לכל הקולות שעשויים להסתובב לנו בראש אחרי שהוצאנו את החלומות אל הכתב: ״זה לא אפשרי״, ״איך תספיקי?״ , ״אני לא יודעת מאיפה להתחיל״, ״זה לא ריאלי…״…. ועוד ועוד. החלק הכי חשוב בשלב הזה יהיה לעבור מחשבה מחשבה ולענות לה.
למה טוב שהפחד/ חשש/ מחשבה/ אמונה/ אתגר הזה עלה?
מה יש פה שיכול לעזור לי?
איך אני יכולה לענות לקול הזה כדי ש״הוא״ יבין שאני בשליטה, אני מנווטת את הספינה הזו ושהכל בסדר?

פשוט לשבת ולכתוב, לתת תשובות אמיתיות ולנהל את ״השיחה״ הפנימית הזו על הכתב ובצורה מסודרת. אני מבטיחה לך הקלה והמון בהירות ברגע שזה יהיה מאחוריך. ואז גם השלב הבא שהוא הרבה יותר טכני, יעבור מהר ובקלות.

4. סידור הפאזל – החלק הכיפי בעיני! כי כל הדבר הזה הוא משחק אחד גדול! תזכרי את זה (;

קחי דף a4 רגיל, חלקי אותו ל-12 משבצות כ-12 החודשים, ותתחילי למלא בו את הפרויקטים הגדולים, היעדים הגדולים שכוללים בתוכם עבודה, הכנות או כל דבר אחר. זו בעצם התמונה הגדולה של מה שאת רוצה לייצר.

לדוגמה, זה הזמן לשבץ פחות או יותר איפה הקורס הזה שאת רוצה לפתוח, כמה זמן תרצי לשווק אותו, הסדנה שבא לך לעשות כבר מלא זמן, חופשה משפחתית, פרויקט חדש בעסק שבא לך לעבוד עליו, קמפיין שיווקי לחנות שחשבת שמגניב אבל עוד לא הגעת אליו, ועוד ועוד.

ברגע שתתחילי לשים את האבנים הגדולות האלה על 12 משבצות פשוטות על דף, תתחילי לראות אם זה הגיוני שכל הרצונות האלה יכנסו בשנה אחת? האם נדרש יותר זמן או הכנה? האם יש פרויקטים שדורשים זמן מחקר ולמידה לפני שמוציאים אותם לפועל? האם אני רוצה להגיע לאיזה יעד פיננסי מסוים לפני נסיעה לחו״ל? התמונה הגדולה מתבהרת ויותר ברור לך לאן את הולכת.

תוכנית שנתית | עדי מאור סיסו

התאריכים לא חשובים בשלב הזה. אלא אם כן יש משהו מאוד קונקרטי וספציפי במעלה הדרך.

גם ככה המון דברים יכולים להשתנות לאורך השנה. אך העובדה שאת מייצרת לך תמונה קצת יותר ברורה של מה שאת הולכת לבנות בשנה הקרובה, היא הדבר החשוב. את הדיוקים את תעשי בסעיף הבא, רבעון-רבעון לאורך השנה.

5. תוכנית 90 הימים – היות והכל נע בקצב מסחרר בימינו, אני מדייקת את צעדי רבעון בכל פעם. 90 ימים ולפעמים גם פחות. זה אומר להחליט לאור התוכנית השנתית שבניתי, מה היעד שאני רוצה להגיע אליו עד סוף החודש, מה אני רוצה שיקרה, ואז ל״גזור לאחור״ את המשימות שצריכות להתבצע כל שבוע כדי שזה יתממש.

מה שאגדיר כאן, יהיה התנ״ך שלי לחודש הקרוב מבחינת משימות ואליו אחזור כדי לוודא שאני בדרך ושלא פיספסתי משהו חשוב תוך כדי התקדמות. כל מוצ״ש אעשה איפוס שבוע ואפרוס את המשימות שלי בצורה מדוקדקת יותר לימים הקרובים. וכך משבוע לשבוע אני שומרת על עצמי בכיוון הרצוי.

6. למצוא ולייצר זמן – החלק המאתגר בכל תוכנית, זה הביצוע. השלב הזה שבוא הבנתי מה אני רוצה, הבנתי מה אני צריכה לעשות פחות או יותר כדי שזה יקרה, אבל ״השגרה מפריעה לי בדרך״. דברים נכנסים, דברים משתנים, אני לא עוקבת והכל מתחיל להיראות מאוד שונה ממה שתכננתי….

האתגר בשלב הזה הוא ההתנהלות שלי!

לפתח הרגלים חזקים ברמה היום יומית שמשאירים אותי בפוקוס, הרגלים לניהול משימות בצורה הטובה ביותר, הרגלים לעבוד בצורה מסודרת, לנהל את האנרגיה שלי לאורך היום – וכל מה שאני צריכה בעצם כדי לשמור על עצמי בנתיב הרצוי.

וזה בהחלט אפשרי! בסופו של דבר יצרתי סביב זה קורס שלם (״תוכנית אפקטיב״), אז תסמכו עלי שאפשר לעשות את זה.

עכשיו רק נותר לפנות את הזמן, לשבת עם דף נייר ועט, ולברוא את השנה הקרובה בכיף ובהתלהבות! כי ככל שאת תהני מזה יותר, כך תגלי עוד דרכים להשיג את מה שאת רוצה ולגרום לדברים להתממש. זה יהיה משהו שתחכי לו ותתרגשי לקראתו. וזה מה שאני מאחלת לך לשנה הקרובה. להתרגש כל יום מחדש!

אם תרצי הכוונה נוספת, עזרה, עבודה מעמיקה ומדויקת יותר על התוכנית שלך, מוזמנת להצטרף לבוגרות הקורס ״מתכננות שנה״ וללמוד יחד איתי איך ליצור את השנה שלך – בקורס מסודר, שלב אחר שלב, כולל ההקלטות המלאות של הסדנה הפרונטאלית.

עוד פרטים על ״מתכננות שנה״ תוכלי למצוא כאן בקישור.

אשמח לראות אותך איתנו. וכמובן בכל שאלה אני כאן. אשמח לשמוע מה את מתכננת לשנה הקרובה (:

עדי